خارش در لثه
احساس خارش در لثه ؛ علل، تسکین و پیشگیری
پادنا نیوز – در اینجا دلایل زیادی از یک واکنش آلرژیک تا مسائل مرتبط با دندان، وجود دارد  که چرا لثه ها می توانند خارش پیدا کنند. علل احتمالی چیست و آیا با این علائم می توان در پیشگیری از دیگر مشکلات اقدامی کرد؟
لثه، بافت نرمی در اطراف دندان است که این مناطق را مهر و موم می کند. لثه های سالم برای محافظت از دندان ها ضروری هستند و خارش آنها اغلب نشانه ای است که باکتری ها بین دندان ها و لثه ها رشد کرده اند. خارش لثه ها معمولا آسان درمان شده، و بهداشت دهان و دندان خوب می تواند از بیشتر مشکلات جلوگیری کند. در برخی موارد، خارش می تواند نشانه ای از نگرانی جدی تر از قبیل بیماری لثه باشد، بنابراین اگر در یک فرد علائم همچنان ادامه یابد، باید توسط دندانپزشک ویزیت شود.
علائم
خارش لثه ها ممکن است دارای چندین علت مختلف باشند، بنابراین سایر نشانه ها می توانند به تعیین دقیق مشکل کمک کنند.
• خارشی که روی سقف دهان نیز تاثیر می گذارد و ممکن است به دلیل آلرژی باشد.
• لثه های قرمز، تحریک شده و یا ملتهب که می تواند به مراحل اول بیماری لثه اشاره کند.
• درد یا تورم می تواند به علت آسيب یا آبسه دندان باشد.
خونریزی خفیف لثه ها شایع است، مانند زمانی که کسی برای اولین بار نخ دندان را شروع می کند.
با این حال، خونریزی منظم ممکن است نشانه ای از نگرانی های اساسی دندانپزشک باشد.
علل احتمالی
یک علت شایع خارش لثه، ایجاد پلاک در دندان ها و لثه ها است. پلاک یک بیوفیلم چسبنده بر روی دندان می باشد که حاوی باکتری بوده و برخی از قندهای ساده موجود در غذا و نوشیدنی ها را از بین می برد. اگرمدت ایجاد پلاک به اندازه کافی طول بکشد و روی دندانها بماند، می تواند شروع به رسوب شدن کرده، و دیگر نمی توان آن را با نخ و مسواک برداشت. رسوب  زیر خط لثه  می تواند لثه ها را تحریک و ملتهب کند. این مرحله اولیه بیماری لثه، جینجیویت نامیده می شود. واکنش آلرژیک خفیف می تواند خارش لثه ایجاد کند. اگر فرد مبتلا به تب یونجه باشد، ممکن است از سندرم آلرژی دهان (OAS) رنج ببرد، که پس از خوردن میوه یا سبزی خام، باعث خارش یا تورم دهان، صورت، زبان و یا گلو می شود. دندان ها و لثه ها به تغییرات هورمونی حساس هستند. برای زنان و دخترانی که بلوغ، بارداری یا یائسگی را تجربه می کنند، تغییرات هورمون ممکن است باعث ایجاد خارش لثه یا افزایش خطر بیماری لثه شود. اگر کسی دندان ها، لثه ها یا دهان خود را زخمی کرده باشد، ممکن است ایجاد خارش لثه کند زیرا برش ها یا ضایعات شروع به بهبود می کنند. Bruxism واژه پزشکی برای دندان قروچه است. دندان قروچه می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند، از جمله به مینای دندان یا از بین بردن لثه ها. دهان خشک می تواند علت شایع خارش لثه باشد. بدن باید به اندازه کافی بزاق تولید کند تا دهان را مرطوب نگه دارد، اما برخی از شرایط پزشکی، داروها یا غذاها ممکن است از این امر جلوگیری کرده و باعث خشکی شوند. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز سریعا خارش لثه را متوقف می کند.
علل کمتر شایع خارش لثه:
• درآوردن دندان در کودکان
• دندان درآوردن بزرگسالان بین سنین ۱۷ تا ۲۱ ساله هنگامی که دندان های عقل معمولا از بین می روند
• زخم برفک، تبخال دهان یا عفونت های ویروسی که می توانند لثه ها را تحت تاثیر قرار دهند
• آبسه های دندانی
بهداشت دهان و دندان ضعیف علت بسیاری از خارش های لثه می باشد که به واسطه آن پلاک ایجاد می شود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی مراقبت از دندان ها و لثه ها، داروهای خانگی و زمانی که به دنبال درمان هستید، مطالعه کنید.
گزینه های درمانی و تسکینی:
در اینجا چند چیز ساده که مردم می توانند در مدت کوتاهی در خانه به آن بپردازند تا خارش و سوزش لثه را کاهش دهند بازگو می کنیم:
• مسواک زدن دندان ها، نخ دندان و استفاده از دهانشویه ضد باکتری
• شستشو دهان با محلول آب و نمک
• مصرف داروهای آنتی هیستامین اگر خارش ناشی از آلرژی باشد
اگر خارش ادامه یابد یا علائم دیگر وجود داشته باشد فرد باید دندانپزشک خود را ویزیت کند. کنترل التهاب و عفونت کلیدی برای متوقف کردن لثه ها از خارش است.
وقتی که پزشک یا دندانپزشک را ویزیت می کنیم:
اگر علائم همچنان ادامه داشت، مهم است که توسط دندانپزشک ویزیت شوید ، زیرا مرحله اول بیماری لثه معمولا می تواند کنترل و به آسانی درمان شود. یک دندانپزشک قادر خواهد بود که در مورد تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی مشاوره و مراقبت های اولیه مانند تمیز کردن حرفه ای را ارائه دهد. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان باید هر رسوب را از بین ببرد، زیرا این کار در خانه انجام نمی شود. این فرایند به عنوان مقیاس شناخته می شود. هیچ آزمایش مشخصی برای OAS وجود ندارد، اما فردی که آزمایش آلرژی پوستی برای گرده داشته باید در رابطه با تاریخچه پزشکی خود با پزشک معالج صحبت کند. اجتناب از هر میوه یا سبزی خام که به نظر می رسد واکنش را ایجاد می کند، کمک کند. اگر زخم های دهان یا بروکسیسم باعث ایجاد خارش  لثه گردد، پوشیدن یک محافظ دهان سفارشی که مانع دندان قروچه می شود، احتمالا بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان ها و لثه ها می باشد.
پیشگیری
مهمترین راه برای جلوگیری از خارش لثه ، و مشکلاتی که می تواند با آنها همراه باشد، حفظ پاکیزگی دندان ها و لثه ها است. بهداشت دهان و دندان خوب می تواند از طیف وسیعی از مسائل مربوط به بیماری ها جلوگیری کند و نگه داشتن دندان ها بدون پلاک اولین گام برای این امر است. انجمن دندانپزشکی آمریکایی توصیه می کند روزی دوبار و هر بار به مدت ۲ دقيقه با خمیر دندان فلورايد مسواک  زده شود و بين دندان ها يک بار در روز با نخ دندان تمیز گردد. دهانشویه ممکن است برای افرادی مفید باشد که اغلب افراد دارای زخم یا عفونت داخل دهان با این کار مشکل دارند. سیگار کشیدن می تواند اثرات منفی بر بهداشت دهان و دندان، از جمله رنگ دندان ها و یا کاهش روند فرایند بهبودی، داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد سیگار کشیدن ممکن است خطر بیماری لثه مانند خارش لثه را افزایش دهد. در نتیجه، ترک سیگار ممکن است گام پیشگیرانه خوبی باشد.
چشم انداز
خارش لثه ها اغلب یک هشدار خوب در مورد یک مشکل بالقوه مانند بیماری لثه می باشند. تغییرات هورمونی، داروهای جدید و یا یک واکنش آلرژیک می تواند باعث خارش لثه شود. در نتیجه، این شرایط ممکن است موقت یا آسان در خانه درمان شود. اگر کسی نگران باشد یا علائمی داشته باشد که بیش از چند روز پس از درمان خانگی هنوز باقی ماند، باید با دندانپزشک مشورت کنند. دندان ها اغلب توجه بیشتری نسبت به لثه ها می طلبند، اما مراقبت از لثه ها با استفاده از مسواک زدن و نخ کشیدن به طور منظم و توجه کردن به هرگونه تغییر یا تحریک، کلیدی برای سلامت کلی دهان است.
6+