التهاب لثه
التهاب لثه : علل، علائم و درمان
Gingivitis به معنای التهاب لثه است. این معمولا به دلیل ایجاد یک لایه باکتریایی است که روی دندان ها به صورت پلاک می چسبد؛ این به عنوان التهاب لثه ناشی از پلاک شناخته می شود.
التهاب لثه یک نوع غیر مخرب از بیماری های پریودنتال است. با این حال، اگر درمان نشود، می تواند به پریودنتیت پیشرفت کرده، که جدی تر است و در نهایت منجر به از دست رفتن دندان می شود.
بیمار مبتلا به التهاب لثه، لثه های قرمز و ورم کرده خواهد داشت و احتمالادر زمان مسواک زدن دچار خونریزی از لثه ها خواهد شد. به طور کلی، التهاب لثه مرتبط با سلامت دهان و دندان است -به طور مثال مسواک زدن مکرر، و همچنین استفاده از نخ دندان. بعضی افراد معتقدند که استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده، در کنار مسواک زدن مناسب و نخ دندان نیز کمک کننده است.
در موارد ملایم التهاب لثه، بیمار حتی ممکن است متوجه این موضوع نگردد زیرا علائم خفیف است. با این حال، شرایط باید جدی گرفته شود و فورا مورد توجه قرار گیرد.
انواع التهاب لثه
دو دسته اصلی بیماری های لثه وجود دارد:
بیماری لثه ناشی از پلاک دندان: این می تواند ناشی از پلاک، عوامل سیستمیک، داروها یا سوء تغذیه باشد.
ضایعات لثه ناشی از غیر پلاک: این می تواند توسط یک باکتری خاص، ویروس یا قارچ ایجاد شود. همچنین ممکن است به علت عوامل ژنتیکی، شرایط سیستمیک (از جمله واکنش های آلرژیک و بیماری های خاص)، زخم ها یا واکنش های خارجی بدن (مانند پروتزهای دندانی) باشد. البته در برخی موارد هم هیچ علتی خاصی یافت نمی گردد.
علت التهاب لثه چیست؟
تجمع پلاک و رسوب
شايعترين علت التهاب لثه انباشت پلاک باکتري بين و در اطراف دندان است؛ پلاک ناشی از پاسخ ایمنی است که به نوبه خود می تواند منجر به تخریب بافت لثه شود. همچنین ممکن است در نهایت منجر به عوارض بیشتر، از جمله از دست دادن دندان گردد.
پلاک دندان
پلاک دندان یک بیوفیلم است که به طور طبیعی بر روی دندان ها تجمع می یابد. این معمولا توسط کلونیزه شدن باکتری هایی است که سعی دارند روی سطح صاف یک دندان قرار گیرند. بعضی از کارشناسان معتقدند که این باکتری ها ممکن است به محافظت از دهان از استعمار میکروارگانیسم های مضر کمک کند. با این حال، پلاک دندان همچنین می تواند باعث پوسیدگی دندان و مشکلات پریودنتال مانند التهاب لثه و پریودنتیت مزمن شود.
هنگامی که پلاک به اندازه کافی برداشته نشود، می تواند منجر به تولید بافت سخت (رسوب – رنگ زرد) در پایه دندان، در نزدیکی لثه ها شود. بافت های سخت شده سخت تر حذف می گردند و تنها توسط دندانپزشک قابل برداشت می باشند.
پلاک و رسوبات در نهایت لثه را تحریک می کند، این در نهایت باعث التهاب قسمت هایی از لثه ها در اطراف پایه دندان می گردد. این به این معنی است که لثه ها ممکن است به راحتی خونریزی کنند.
علل دیگر و عوامل خطرزا
تغییرات در هورمون ها – که ممکن است در دوران بلوغ، یائسگی، چرخه قاعدگی و حاملگی رخ دهد. لثه ممکن است حساس تر شود و خطر التهاب را افزایش دهد.
برخی از بیماری ها مانند سرطان، دیابت و HIV با یک خطر بالقوه برای توسعه التهاب لثه همراه هستند.
مواد مخدر – سلامت دهان ممکن است تحت تاثیر برخی از داروها باشد، به خصوص اگر جریان بزاق کاهش یابد. دیلانتین (ضد انعقاد) و برخی داروهای ضد آنژین می توانند رشد غیرطبیعی بافت لثه را همراه داشته باشد.
سیگار کشیدن – سیگاری ها بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه در مقایسه با افراد غیر سیگاری است.
سن – خطر ابتلا به التهاب لثه با افزایش سن افزایش می یابد.
رژیم غذایی شعیف- به ویژه افرادی که کمبود ویتامین C دارند.
سابقه خانوادگی – کارشناسان می گویند که افرادی که پدر و مادر آنها دارای التهاب لثه هستند، خطر بیشتری برای توسعه آن نیز دارند. فکر می کنم این به علت نوع باکتری هایی است که ما در طول ابتدای زندگی خود به دست آورده ایم.
علائم و نشانه های التهاب لثه
در موارد خفیف التهاب لثه، اختلال یا علائم قابل توجهی وجود ندارد.
علائم و نشانه های التهاب لثه ممکن است بدین صورت باشد:
 • لثه ها قرمز یا بنفش هستند.
 • لثه ها نازک و گاهی دردناک هستند.
 • هنگام مسواک زدن دندان و یا نخ کشیدن، لثه ها به راحتی خونریزی می کنند.
 • هالیتوزیس (نفس بد)
 • التهاب (لثه).
 • عقب رفتن لثه ها
 • لثه نرم.
تشخیص التهاب لثه
دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان، علائم لثه ها مانند پلاک  دندان، حفره دهان را بررسی می شود.
بررسی علائم پریودنتیت نیز ممکن است توصیه شود؛ این ممکن است با اشعه ایکس یا نشانگر های پریودنتال (وسیله ای که عمق جیب را در اطراف دندان اندازه گیری می کند) انجام شود.
درمان پیشنهادی برای التهاب لثه
اگر بیماری در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، و درمان سریع و مناسب انجام گیرد، التهاب لثه را می توان با موفقیت درمان کرد.
درمان شامل مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی و مراحل پیگیری انجام شده توسط بیمار در خانه می باشد.
مراقبت توسط متخصص دندانپزشکی:
حذف پلاک و رسوبات در فرد. بعضی از بیماران ممکن است در طی این فرایند احساس ناراحتی کنند، به خصوص اگر رسوب بزرگ باشد یا لثه ها بسیار حساس باشند.
توضیح نحوه مسواک زدن به افراد توسط متخصص بهداشت دهان و دندان.
مکن است بیمار تحت پیگیری های دوره ای قرار گیرد، در صورت لزوم با جرم گیری های مکرر.
مهم است نیاز باشد که دندان ها را از نظر مکانی اصلاح کنید تا بهداشت دهان به طور موثر انجام شود.
بعضی از مشکلات دندان، مانند دندان های کشیده شده، تاج و پل های بد کار گذاشته شده، ممکن فرایند بپحذف پلاک ها را دشوار کند (همچنین ممکن است لثه ها را تحریک کنند).
آنچه بیمار می تواند در خانه انجام دهد:
 • دندان های خود را حداقل دوبار در روز بشویید.
 • به یاد داشته باشید که در اکثر موارد، مسواک برقی نقش خود را بهتر ایفا می کنند.
 • دندانها را حداقل یک بار در روز نخ بکشید.
 • به طور مرتب دهان را با دهانشویه ضد عفونی کننده شستشو دهید.
عوارض احتمالی مرتبط با التهاب لثه
در اکثریت قریب به اتفاق موارد، اگر بیماری لثه درمان شود و بیمار به دستورالعمل های حرفه ای دندانپزشک عمل کند، هیچ عارضه ای به وجود نخواهد آمد. با این حال، اگر وضعیت درمان نشده باقی بماند، بیماری لثه می تواند گسترش یابد و بر بافت، دندان ها و استخوان ها اثر بگذارد، که منجر به پریودنتیت می شود.
عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • آبسه در لثه
 • آبسه در استخوان فک.
 • عفونت در استخوان فک و یا لثه.
 • پریودنتیت – این یک بیماری جدی تر است که می تواند منجر به از دست رفتن دندان ها به علت از دست دادن استخوان شود.
 • التهاب مکرر
 • زخم لثه ناشی از عفونت باکتریایی.
مطالعات متعدد مربوط به بیماری های لثه مانند پریودنتیت، بیماری های قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی است. سایر گزارش ها ارتباطی با خطر بیماری ریه پیدا کرده اند.
1+