بیماری لثه
بیماری لثه ممکن است یکی از اولین علائم دیابت نوع ۲ باشد
یک مطالعه جدید نشان می دهد که بیماری های شدید لثه – که به عنوان پريودنتيت شناخته می شود – ممکن است نشان جزو علائم اوليه ديابت نوع ۲ باشد.
بر اساس آخرین اطلاعات، دیابت در حدود ۴۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و انتظار می رود این تعداد رو به افزایش یاباشد.
در ایالات متحده، ۲۹ میلیون نفر با این بیماری زندگی می کنند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، از این تعداد بیش از ۸ میلیون نفر آن ها هنوز تشخیص داده نشده اند.
CDC همچنین تخمین می زند که ۳۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی بالای ۲۰ سال در حالت پیش دیابتیک هستند.
تحقیقات جدید – که در نشریه BMJ Open Research & Care منتشر شده است – نشان می دهد که بیماری های شدید لثه یا پریودنتیت ممکن است نشانه اولیه بیماری دیابت باشد.
نویسندگان همچنین پیشنهاد می کنند که روش ساده غربالگری دیابت که با وارد کردن یک سوزن کوچک روی انگشت انجام می شود، می تواند در مطب دندانپزشکی برای جلوگیری از اثرات نامطلوب دیابتی که تحت درمان نیست انجام شود.
مطالعه ای در رابطه با ارتباط بین بیماری های شدید لثه و دیابت
محققان دانشگاه آمستردام در هلند، ۳۱۳ نفر از کلینیک دندانپزشکی دانشگاه را مورد بررسی قرار دادند.
از این تعداد، ۱۲۶ بیمار دارای بیماری های لثه در سطح متوسط بیماری بوده، ۷۸ بیمار مبتلا به پریودنتیت شدید بودند و ۱۹۸ نفر علائم بیماری لثه ای نداشتند.
شرکت کنندگان مبتلا به پریودنتیت دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر، به طور میانگین ۲۷ ، نسبت به بقیه بودند. با این وجود، سایر عوامل خطر دیابت مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا در هر سه گروه مشابه بود.
محققان مقادیر هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) را در قطره خونی تثبیت شده مطالعه کرده و تفاوت ها را در مقادیر متوسط HbA1c و همچنین شیوع دیابت و پیش دیابت بین دو گروه بررسی کردند.
مقادیر HbA1c ، سطح متوسط قند خون را در ۲-۳ ماه گذشته اندازه گیری می کند. لکه های خونی با استفاده از نمونه خونی که با سوزن از انگشت فرد گرفته شده جمع آوری گردید.
رنج پیش دیابتیک معمولا زمانی در نظر گرفته می شود که مقدار HbA1C آن بین ۳۹-۴۷ میلی مول در مول (mmol / mol) باشد.
تعداد زیادی از افراد دیابتیک دارای بیماری لثه نیز هستند
تجزیه و تحلیل ها نشان داد افراد با شدید ترین نوع پريودنتيت، دارای بالاترين مقدار HbA1c بودند.
میانگین مقادیر HbA1c در گروه افراد با بیماری شدید لثه ۴۵ میلی مول در مول در مقایسه با ۴۳ میلی مول در مول در بیماران مبتلا به بیماری متوسط لثه و ۳۹ میلی مول در مول افراد بدون بیماری لثه، بود.
علاوه بر این، محققان درصد زیادی از افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت را در میان افراد مبتلا به بیماریهای متوسط و شدید لثه مشاهده کردند.
در گروه افراد با بیماری شدید، ۲۳ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه مبتلا به دیابت بودند، در حالی که ۱۴ درصد از شرکت کنندگان با بیماری متوسط لثه ، مشکوک به دیابت بودند. در گروه افراد با بیماری شدید لثه، ۴۷ درصد پیش دیابت داشتند و ۴۶ درصد از آنها در گروه خفیف تا متوسط، پیش دیابتیک بودند.
در مقایسه با ۳۷ درصد از افرادی که بدون بیماری لثه در حالت پیش دیابت بودند، ۱۰ درصد آنها مستعد ابتلا به دیابت تشخیص داده شدند..
علاوه بر این، محققان افرادی را شناسایی کردند که دیابت آنها تشخیص داده نشده بود که پراکنش آنها در سه گروه بدین صورت است: ۸٫۵ درصد از افرادی که بدون بیماری لثه مراجعه کرده بودند و کمتر از ۱۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری متوسط لثه تا قبل از این این تحقیق از بیماری خود خبر نداشتند .
تا ۱۸ درصد از دیابت افراد مبتلا به بیماری شدید لثه تشخیص داده نشده بود.
این مطالعه مشاهداتی است، بنابراین نمی تواند رابطه بین علت بیماری لثه و دیابت را توضیح دهد. با این حال، نویسندگان پیشنهاد می کنند که غربالگری دیابت بیماران مبتلا به پریودنتیت شدید به عنوان بخشی از اقدامات پزشکی دندان پزشکی می تواند راه موثری برای جلوگیری از عوارض بیماری باشد. نویسندگان نتیجه می گیرند:
“[بر اساس یافته ها] این فرضیه که پریودنتیت شدید می تواند یک نشانه اولیه دیابت باشد، تایید می گردد. تشخیص زود هنگام و مداخله در افراد پیش دیابتیت برای جلوگیری از بروز عوارض عروقی مقرون به صرفه می باشند.”
1+