جویدن غذا
جویدن غذا می تواند از ابتلا به عفونت ها جلوگیری کند.
“جویدن غذا!” این یک عبارت است که احتمالا بسیاری از ما در دوران کودکی شنیده ایم. با توجه به یک مطالعه جدید، ما می توانیم عاقلانه این توصیه را بپذیریم. محققان دریافته اند که جویدن غذاها باعث آزاد شدن نوعی سلول ایمنی می شود که می تواند از ما در برابر عفونت محافظت کند.
پادنا نیوز – یک مطالعه که اخیرا در مجله Immunity منتشر شد، دریافت که جویدن مواد غذایی می توانند انتشار سلول های T helper 17   (Th17)را در دهان تحریک کنند. سلول های Th17 بخشی از سیستم ایمنی سازگار را تشکیل می دهند که از آنتی ژن های خاص برای محافظت در برابر پاتوژن های بالقوه مضر استفاده می کند، اگرچه باقی ماندن باکتری های “همزیست” می تواند برای سلامت مفید باشد. طبق گفته تیم تحقیقاتی که توسط دکتر جوآن کنکل از دانشگاه منچستر در انگلستان رهبری می شود، در پوست و روده، سلول های Th17 از طریق حضور باکتری های همزیست تولید می شوند. با این حال، محققان خاطر نشان می کنند که مکانیزم هایی که سلول های Th17 را در دهان تولید می کنند، مشخص نیست.
جویدن می تواند پاسخ دفاعی سیستم ایمنی را در لثه ها القا کند.
دکتر Konkel و همکارانش یادآور شدند که نیروی مکانیکی مورد نیاز برای جویدن باعث سایش فیزیولوژیکی و آسیب در دهان می شود. با توجه به این موضوع، تیم تصمیم گرفت تا بررسی کند که آ یا این آسیب ممکن است نقش مهمی در تولید سلول های Th17 داشته باشد یا خیر. محققان با تغذیه مواد غذایی نرم موش هایی که تازه از شیر گرفته شده بودند، تا زمانی که به سن ۲۴ هفتگی رسیده بودند، یافته های خود رسیدند. پس از ۲۴ هفته ، انتشار سلول های Th17 در دهان جوندگان اندازه گیری شد.
کاهش قابل ملاحظه ای در تولید سلول های Th17 دهانی مشاهده شد که تیم پیش بینی کرد که کاهش تولید بزاق آسیب فیزیولوژیک ایجاد کرده است. محققان تأیید کردند که افزایش سطح آسیب فیزیولوژیکی در دهان جوندگان – با خراش ایجاد کردن حفره دهان با یک پنبه استریل – موجب افزایش تولید سلول های Th17 شد. دکتر Konkel و همکارانش معتقدند که این یافته ها نشان می دهد، جویدن مواد غذایی ممکن است برای محافظت از ما در برابر بیماری ها کمک کننده باشد.
“سیستم ایمنی، دارای سد هایی از جمله پوست، دهان و روده برای مبارزه با پاتوژن های مضر می باشد، اگرچه نسببت به باکتری های همزیست، از خود تحمل نشان می دهد. تحقیقات ما نشان می دهد که به جز سد های موجود، دهان روش متفاوتی مانند جویدن و تولیذ ترشحات بزاقی برای تحریک سلول های Th17 دارد. بنابراين جویدن می تواند پاسخ ایمنی محافظتی را در لثه ما ایجاد كند. ”
معایب جویدن بیش از حد
با این حال محققان هشدار می دهند که افزایش تولید سلول های Th17 ممكن است همیشه مفید نباشد؛ تعداد بیش از حد این سلول ها می توانند خطر پریودنتیت یا بیماری های لثه را افزایش دهد که با بسیاری از بیماری های دیگر، از جمله دیابت و آرتریت روماتوئید همراه است. در این مطالعه، تیم همچنین دریافت که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آسیب های فیزیولوژیکی، می تواند اثرات پریودنتیت را تشدید کند. این محققین به واسطه تغذیه موش های تازه از شیر گرفته شده با غذاهای سفت به این نتیجه رسیدند. مقایسه با موشهای تغذیه شده با غذای نرم، موشهای تغذیه شده با غذای سفت نشان داد آسیب فیزیولوژیکی ناشی از خراش در دهان آنها بیشتر شده و باعث افزایش میزان از دست دادن استخوان های پریودنتال می شود.
با این حال، محققان بر این باورند که یافته های آنها می تواند منجر به استراتژی های جدید برای مبارزه با مجموعه ای از بیماری ها گردد. دکتر کونل می گوید: “مهم است که التهاب دهان با بیماری های مختلف در سراسر بدن مرتبط می باشد”، درک عوامل اختصاصی بافتی که سیستم ایمنی را در سد های داخل دهان کنترل می کنند، در نهایت منجر به راه های جدیدی برای درمان بسیاری از بیماری های التهابی می شود. “
1+