دهان شویه
آیا دهان شویه می تواند خطر ابتلا به دیابت را در شما افزایش دهد؟
برای بسیاری از ما، یک جرعه دهانشویه دو بار در روز، بخشی از روال بهداشت دهان و دندان است. اما با توجه به تحقیقات جدید، این عمل ظاهرا سودمند، ممکن است خطر تعجب آوری را برای سلامت ما ایجاد کند: استفاده از دهانشویه می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.
محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از دهانشویه حداقل دو بار در روز، باکتری های “مفید” را از بین می برد، که به نوبه خود می تواند متابولیسم قند را تغییر داده و خطر ابتلا به دیابت را تقویت کند، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بالا هستند.
Rakesh P. Patel – از گروه آسیب شناسی و مرکز زیست شناسی رادیکال آزاد در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام – و همکارانش یافته های خود را در نشریه Nitric Oxide منتشر کرده اند.
برآورد شده است که حدود ۳۰٫۳ میلیون نفر در ایالات متحده دیابت دارند، که این افراد با افزایش سطح قند خون مواجه هستند.
۸۴٫۱ میلیون بزرگسال بالغ در ایالات متحده مبتلا به دیابت بوده که میزان قند خون آنها بالاتر از حد طبیعی است اما این میزان برای تشخیص دیابت، کافی نیست.
داشتن اضافه وزن یکی از بزرگترین عوامل خطر برای دیابت است. طبق مطالعات جدید، روش ساده استفاده از دهانشویه می تواند این خطر را افزایش دهد.
دیابت خطر ابتلا را به میزان ۵۵ درصد افزایش می دهد
دانشمندان با یافته های عجیب خود از طریق تجزیه و تحلیل داده های مربوط به ۱،۲۰۶ بزرگسالان چاق در سن ۴۰ تا ۶۵ ساله، به این نتیجه رسیدند. تمام بزرگسالان بخشی از مطالعات بزرگسالان با اضافه وزن وابسته به طول جغرافیایی در San Juan بودند و در مطالعات اولیه، فاقد دیابت و بیماری های قلبی عروقی اساسی بودند.
به عنوان بخشی از مطالعه، از شرکت کنندگان چگونگی مصرف دهانشویه پرسیده شد. در مجموع ۴۳ درصد از افراد گفتند که حداقل یک بار در روز از دهانشویه استفاده می کنند، در حالی که ۲۲ درصد گفته اند که حداقل دو بار در روز استفاده می کنند.
در طی بیش از ۳ سال پیگیری افراد پیش دیابتیک یا دیابتی در میان شرکت کنندگان کنترل شدند. در مجموع ۹۴۵ نفر در تجزیه و تحلیل نهایی شرکت کردند.
در مقایسه با شرکت کنندگان که از دهانشویه استفاده نکردند، افرادی که حداقل دو بار در روز استفاده از دهانشویه را گزارش کردند، ۵۵ درصد احتمال ابتلا به دیابت در طی ۳ سال افزایش پیدا کرده بود.
محققان گزارش دادند بین استفاده از دهانشویه کمتر از دو بار در روز و خطر ابتلا به پیش دیابت یا دیابت ارتباطی وجود ندارد.
این یافته ها پس از بررسی تعدادی از عوامل موثر احتمالی مانند رژیم غذایی، بهداشت دهان و دندان، اختلالات خواب، مصرف دارو، سطح قند خون ناشتا، درآمد و سطح تحصیلات، انجام گرفت.
پاتل و همکارانش در مورد یافته های خود نوشتند:
“استفاده منظم از دهانشویه های ضدعفونی کننده با افزایش خطر ابتلا به پیش دیابت / دیابت در این جمعیت همراه بود.”
دهان شویه ممکن است باکتری های مفید دهان را از بین ببرد
بسیاری از دهانشویه ها حاوی ترکیبات ضد باکتریایی مانند کلرهگزیدین هستند که باکتری را می کشند تا از بروز التهاب لثه، پوسیدگی دندان و سایر مشکلات بهداشتی دهان جلوگیری کنند.
پاتل و همکارانش معتقدند که این ترکیبات همچنین باکتری های “خوب” را در دهان از بین می برند که برای تشکیل اکسید نیتریک مهم است، که یک ترکیب شیمیایی بوده که به تنظیم انسولین کمک می کند – و مانند نوعی هورمون کنترل کننده میزان قند خون عمل میکند.
بنابراین، تخریب این باکتری های مفید می تواند توسعه دیابت را تسریع کند.
با توجه به این که بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده از دهانشویه استفاده می کنند، این یافته ها می تواند موجب نگرانی شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مطالعه صرفا مشاهده ای بوده است.
پاتل و همکارانش می گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا تعیین کند که یک محصول بهداشتی ظاهرا بی خطر واقعا یک عامل خطر برای دیابت است.
1+