روز جهانی دیابت
به مناسبت ۲۳ آذر روز جهانی دیابت ؛ دیابت و بیماری های دهان و دندان
مقدمه
پادنا نیوز – دیابت بیماری است که می تواند بر کل بدن تاثیر بگذارد از جمله چشم ها، اعصاب، کلیه ها، قلب و دیگر سیستم های مهم بدن و همچنین دهان. افراد مبتلا به دیابت با خطر بالایی از مشکلات بهداشت دهان مواجه هستند.
آیا می دانستید ۲۹٫۱ میلیون نفر در ایالات متحده دیابت دارند؟ این تعداد تقریبا ۹٫۳٪ جمعیت است که تقریبا ۱٫۷ میلیون مورد جدید در هر سال تشخیص داده شده و ۸٫۱ میلیون نفر از افراد مبتلا به دیابت حتی نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند.
دیابت بر توانایی بدن در پردازش قند تاثیر می گذارد. تمام غذاهایی که می خورید به قند تبدیل شده و برای انرژی مصرف می شود. در دیابت نوع I، بدن انسولین را به اندازه کافی تولید نمی کند، هورمون ای که قند را از خون شما به سلول هایی که نیاز به انرژی دارند، حمل می کند. در دیابت نوع II، پاسخ بدن نسبت به انسولین متوقف می گردد. هر دو مورد سبب افزایش سطح قند خون شده که می تواند باعث مشکلات چشم، اعصاب، کلیه ها، قلب و سایر قسمت های بدن شما شود.
چرا افراد مبتلا به دیابت با احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات بهداشت دهان و دندان روبه رو اند؟
ارتباط بین دیابت و مشکلات بهداشت دهان، خلاصه می شود در قند خون بالا. اگر قند خون کنترل نشود، مشکلات بهداشت دهان بیشتر می شود. این به این دلیل است که دیابت کنترل نشده، گلبول های سفید خون را ضعیف می کند، که اصلی ترین عنصر بدن در برابر عفونت های باکتریایی است که این اتفاق می تواند در دهان هم رخ دهد.
درست همانطور که مطالعات نشان داده اند کنترل سطح قند خون باعث کاهش عوارض در ارگان های اصلی بدن مانند آسیب چشم، قلب و عصب شود، بنابراین کنترل دیابت می تواند در برابر مشکلات بهداشت دهان و دندان نیز مفید باشد.
تاثیراتی که دیابت می تواند بر روی دهان شما بگذارد:
خشکی دهان: دیابت کنترل نشده می تواند جریان بزاق را کاهش دهد و در نتیجه دهان خشک شود. دهان خشک می تواند به درد، زخم، عفونت و پوسیدگی دندان منجر شود.
التهاب لثه و پریودنتیت: علاوه بر ضعیف شدن گلبول های سفید خون، عوارض دیگر دیابت این است که باعث می شود رگ های خونی ضخیم شوند. این باعث می شود جریان مواد مغذی و مواد زائد از بافت های بدن، از جمله دهان کاهش یابد. در هنگام این مشکلات، بدن توانایی خود را برای مبارزه با عفونت از دست می دهد. از آنجایی که بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریایی است، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده ممکن است بیماری های مکرر و شدیدتر را تجربه کنند.
ضعف در ترمیم بافت های آسیب دیده: افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده پس از عمل جراحی دهان و یا سایر روش های درمانی به سرعت بهبود نمی یابند زیرا جریان خون به محل درمان ضعیف شده است.
برفک دهان: افراد مبتلا به دیابت که اغلب آنتی بیوتیک ها را برای مبارزه با عفونت های مختلف مصرف می کنند، به ویژه در معرض ابتلا به عفونت قارچی دهان و زبان هستند. قارچ در سطوح بالای گلوکز در بزاق افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده رشد می کند. استفاده از پروتز (به ویژه هنگامی که آنها به طور مداوم استفاده می شوند) نیز می تواند به عفونت های قارچی منجر شود.
سوزش دهان و / یا زبان: این وضعیت به علت وجود برفک ایجاد می شود.
نکته مهم اینکه افراد دیابتیک که سیگار میکشند دارای افزایش میزان خطر تا ۲۰ برابر در ابتلا به بیماری قلبی و پریودنتال هستند. سیگار کشیدن به نظر می رسد که باعث کاهش جریان خون در لثه ها می شود که ممکن است بهبودی زخم را در این نواحی به تاخیر اندازد.
آیا افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتر کرم خوردگی دندان هستند؟
دو دیدگاه فکری در این موضوع وجود دارد. یک طرف معتقد است که سطح بالای گلوکز در بزاق افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، به رشد باکتری کمک می کند. این منجر به پوسیدگی و بیماری لثه می شود. همچنین افراد مبتلا به دیابت معمولا در طول روز وعده های غذایی کوچک و مکرر مصرف می کنند. این باعث افزایش احتمال رشد باکتری ها و ایجاد حفره در دندان می شود.
دیدگاه دیگر معتقد است افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر در مورد آنچه می خورند توجه می کنند و در اصل از مصرف غذاهای شیرین خودداری می کنند.
واقعیت این است که افراد مبتلا به دیابت که به خوبی تحت کنترل هستند، دارای میزان بیشتر بیماری های پریودنتیت و پوسیدگی دندانی نیستند. بهداشت خوب دهان و کنترل قند خون، بهترین محافظت در برابر ایجاد کرم خوردگی و بیماری پریودنتال است.
آیا افراد مبتلا به دیابت زودتر از افراد بدون دیابت دندان های خود را از دست می دهند؟
بسیاری از عوامل در از دست دادن دندان ها در افراد مبتلا به دیابت نقش دارند. اول، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده بیشتر مستعد ابتلا به بیماری لثه و بیماری پریودنتال هستند. اگر عفونت همچنان ادامه داشته باشد، می تواند به استخوان پایینی که دندان ها را متصل می کند، گسترش یابد.
خبر خوب برای افراد مبتلا به دیابت این است که با تمرین عادت های بهداشت دهان و دندان، حداقل دو بار در روز (یا ترجیحا پس از هر وعده غذایی) با خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و کنترل قند خون، احتمال ابتلا به عفونت پریودنتال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و یا از بین می رود، و بنابراین خطر از دست رفتن دندان نیز کم می شود.
اگر یک فرد دیابتیک نیاز به جراحی دهان داشته باشد، بیشتر در معرض مشکلات، از جمله عفونت، بعد از عمل جراحی قرار دارد.
با مراقبت های پزشکی نزدیک و مراقبت از خود که قند خون را تا حد ممکن نزدیک به طبیعی نگه می دارد و مراقبت های دندان پزشکی شخصی و حرفه ای مناسب، مشکلات بعد از جراحی در افراد مبتلا به دیابت کاهش می یابد.
اگر دیابت دارم، باید برای حفظ دهان و لثه هایم چه اقداماتی انجام دهم؟
از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی هستند که ممکن است به سلامت دهانشان آسیب برساند، لازم است که به دنبال روش های بهداشت دهان و دندان، توجه ویژه ای به تغییرات بهداشت دهان و دندانپزشک خود بکنند.
پیشنهادات برای جلوگیری یا کاهش مشکلات بهداشت دهان شامل موارد زیر است:
قند خون خود را تا حد امکان نزدیک نرمال نگه دارید. در هر بار ویزیت دندانپزشکی، دندانپزشک خود را از وضعیت دیابت خود باخبر کنید.
قبل از برنامه ریزی برای درمان بیماری پریودنتال، پزشک خود را ویزیت کرده و او را در جریان قرار دهید. اگر نیازی به جراحی دهان باشد، پزشک یا دندانپزشک، شما را در مورد اینکه آیا نیاز به مصرف هر گونه آنتی بیوتیک قبل از جراحی یا نیاز به تغییر زمان غذا یا زمان و دوز انسولین (اگر شما انسولین مصرف می کنید)دارید، مطلع می کنند.
اطمینان حاصل کنید که دندانپزشکتان نام و شماره تلفن پزشک معالج را دارد. این اطلاعات بعد از اینکه هر گونه سوال یا نگرانی بوجود آید، توسط دندانپزشک شما قابل دسترسی خواهد بود.
دندانپزشک خود را از لیستی از تمام اسامی و دوزهای داروهای مصرفیتان با خبر کنید. دندانپزشک شما باید این اطلاعات را برای تجویز داروهایدهان و دندانتان بداند. اگر یک عفونت عمده در حال درمان باشد، ممکن است نیاز به تنظیم انسولین شما (برای کسانی که انسولین مصرف می کنند) به وجود آید..
در نظر داشته باشید که ممکن است بهبودی در افراد مبتلا به دیابت طول بکشد. دستورالعمل های پس از درمان دندانپزشک خود را دقیقا دنبال کنید.
اگر یک سیم یا براکت ، زبان یا دهانتان را برید، بلافاصله با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.
دیگر توصیه های کلی در رابطه با رعایت بهداشت دهان و دندان شامل:
• دندان ها و لثه های خود را تمیز نگه داشته و دو بار در سال با دندانپزشک خود چک کنید.
• حداقل یکبار در روز با استفاده از نخ دندان، از ایجاد پلاک بر روی دندان خود جلوگیری کنید.
• پس از هر وعده غذایی دندان های خود را بشویید. از یک مسواک نرم برای این کار استفاده کنید.
• اگر پر.تز دندانی استفاده می کنید، روزانه آنها را تمیز کنید.
• اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد راه های ترک آن صحبت کنید.
چگونه دندانپزشک شما می تواند به شما در مبارزه با دیابت کمک کند؟
ویزیت منظم دندانپزشک مهم هستند. تحقیقات نشان می دهد که درمان بیماری لثه می تواند به بهبود کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت کمک کند و پیشرفت بیماری را کاهش دهد. مراقبت از بهداشت دهان و دندان و مراقبت های تکمیلی توسط دندان پزشک خود می تواند به کاهش HbA1c کمک کند. (این یک تست آزمایشگاهی است که میانگین میزان قند خون شما را در سه ماهه قبل نشان می دهد)
اقدامات دندانپزشکی برای افراد دیابتیک:
کار تیمی شامل مراقبت از خود و مراقبت های حرفه ای دندانپزشک شما در حفظ لبخند سالم و همچنین به طور بالقوه کند شدن پیشرفت دیابت مفید خواهد بود. در اینجا پنج مورد مربوط به بهداشت دهان و دندان که می توانید برای سلامتی مطلوب انجام دهید آورده شده است:
• میزان قند خون خود را کنترل کنید. برای این کار باید از داروهای مربوط به دیابت استفاده کنید، یک رژیم غذایی سالمتر داشته باشید و ورزش بیشتر می تواند کمک کننده باشد. کنترل قند خون به شما کمک می کند تا با هرگونه عفونت باکتری یا قارچی در دهان خود مقابله کنید و همچنین خشکی دهان ناشی از دیابت را مهار کنید.
• از کشیدن سیگار اجتناب کنید
• اگر هر نوع دندان مصنوعی را استفاده می کنید، هر روز آن را تمیز کنید.
• حداقل دو بار در روز با یک برس نرم دندان هایتان را تمیز کنید.
• دندانپزشک خود را برای بررسی های منظم، ویزیت کنید.
1+