سیگار الکترونیکی
بر اساس مطالعات، سیگار الکترونیکی قویا همانند سیگار تنباکویی مضر است.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که سیگار الکترونیک می تواند مانند سیگار تنباکویی برای سلامتی مضر باشد.
به گزارش پادنا نیوز متخصصین دانشگاه کانکتیکات از یک دستگاه چاپگر جدید سه بعدی برای آزمایش اثرات سیگارهای الکترونیکی و یک مایع بر پایه نیکوتین استفاده کردند. محققان دریافتند که مایع نیکوتینه به طور بالقوه همانند سیگارهای تنباکویی بدون فیلتر مضر است زیرا باعث آسیب به DNA می گردد.
علاوه بر این، آنها دریافتند که بخار ساطع شده از سیگارهای غیر نیکوتینه سبب ایجاد آسیب DNA به اندازه سیگار های فیلتر شده میشود که احتمالا به دلیل افزودنی های شیمیایی بسیاری است که در بخارات سیگارهای الکترونیکی وجود دارد.

جهش های سلولی ناشی از آسیب DNA می تواند منجر به سرطان شود.
اساس مطالعه
“بعضی از مردم به مقدار زیاد از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند زیرا معتقدند هیچ آسیبی برای آنها ندارد”، این مطالب بر اساس Karteek Kadimisetty: محقق با مدرک فوق دکتری از دپارتمان شیمی دانشگاه کانکتیکات و نویسنده اصلی این تحقیق،می باشد.

“ما می خواستیم ببینیم دقیقا چه اتفاقی برای DNA می افتد، و در آزمایشگاه خود منابع کافی برای انجام این آزمایش را داشتیم.”

به گفته کادیسمیتی، صدها مواد شیمیایی در سیگار الکترونیکی وجود دارد که می تواند موجب آسیب DNA شود.

به جای آزمایش روی همه مواد، تیم سه ماده شیمیایی سرطان زا را پیدا کرد که در سیگار تنباکویی وجود داشت.

سپس میکرو ویال های دستگاه خود را با آنزیم هایی که این مواد شیمیایی را تبدیل به متابولیت می کرد، پر کرد. اگر این مواد شیمیایی در نمونه موجود بود، آزمایش آنها را به عنوان ماده ای سمی برای ماده ژنتیکی تلقی می کرد.

اگر مواد شیمیایی وجود نداشت، هیچ واکنشی انجام نمی گرفت.
آسیب DNA
میزان آسیب DNA در مصرف سیگار الکترونیکی بستگی به میزان دودی که فرد مصرف کننده استنشاق می کند. این امر به گفته کادیمیستی، همچنین برای مصرف کنندگان مواد دیگر، از جمله مایع نیکوتین یا غیر نیکوتین صدق می کند

با این حال، کادیسمیستی در مورد یکی از یافته ها ثابت کرد: “از نتایج مطالعه ما می توان نتیجه گرفت که سیگاری های الکترونیکی دارای توانایی بالقوه برای ایجاد آسیب DNA به عنوان سیگار های بدون فیلتر، می باشند.”

محتویات سیگار الکترونیکی، به نام e-liquid یا e-juice، معمولا از پروپیلن گلیکول، گلیسیرین، نیکوتین و طعم دهنده هایی مانند مندول، گیلاس، وانیل یا نعناع تشکیل شده است.

سیگارهای غیر نیکوتینه الکترونیکی نیز در دسترس هستند.

اغلب به عنوان یک جایگزین سمی کمتر برای افرادی که سعی در ترک عادت سیگار کشیدن خود دارند، سیگارهای الکترونیکی جایگزین مناسبی هستند. امروزه سیگارهای مدرن به طور پیوسته از زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ در بازار تجاری ظاهر شدند، در حال افزایش اند.

چقدر سیگارهای الکترونیکی در ایجاد مشکلات جدی برای سلامت فرد مرتبط اند و اینکه آیا آنها به عنوان دروازه جدیدی برای افراد سیگاری تنباکویی در آینده تلقی می شوند، بحث های بسیار زیادی وجود دارد.

0