مورمور شدن زبان
مورمور شدن زبان چیست؟
در پزشکی به احساس مور مور و سوزن سوزن شدن، پارستزی می گویند. این می تواند بر تمام قسمت های بدن، از جمله زبان، تاثیر بگذارد.
در این مقاله، ما در مورد رایج ترین دلایل مور مور شدن زبان ، و کشف علل غیر معمول آن مانند میگرن و سکته بحث می کنیم.
دورنما
احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی و مور مور شدن معمولا به دلیل از دست دادن حس فشار و یا آسیب به اعصاب است.
فرد ممکن است این احساس را پس از نشستن در یک موقعیت ناراحت کننده برای مدت طولانی تجربه کند یا بر روی یک دست بخوابد این حالت به وجود خواهد آمد. احساس مور مور شدگی در زبان، که معمولا از یک روش یا تجربه خاص مانند یک واکنش آلرژیک حاصل می شود، کمتر اتفاق می افتد.
برخی از شرایط پزشکی مرتبط با از دست دادن احساس در زبان وجود دارد، بنابراین مهم است که از علائم هشدار دهنده برای بیماری های جدی پزشکی مانند سکته مغزی آگاه باشید.
علل
در اینجا، طیف وسیعی از مواردی که می تواند مور مور شدن زبان را ایجاد کند، بحث شده است از جمله:
آسیب به عصب در طول یک عمل دندانپزشکی
عصب زبانی مسئول احساس در جلوی زبان است. ممکن است این عصب در طی عمل جراحی یا جراحی دندان دچار آسیب شود.
در هنگام برداشتن دندان عقل، همچنین به عنوان مولر سوم، در فک پایین، آسیب به عصب زبانی بیشتر اتفاق می افتد.
این می تواند منجر به احساس بیحسی، احساس سوزش و گاهی اوقات تغییر در نحوه غذا خوردن یا نوشیدن شود. ممکن است فقط یک طرف زبان را تحت تاثیر قرار داده یا به لب و چانه نیز گسترش یابد.
حدود ۹۰ درصد از این آسیب های عصب موقت هستند، بنابراین فرد باید ظرف ۸ هفته به حالت طبیعی بازگردد.
اگر علائم بیش از ۶ ماه طول بکشد، آسیب عصب دائمی در نظر گرفته می شود و باید توسط یک متخصص پزشکی درمان شود.
واکنش های آلرژیک
برخی از افراد ممکن است واکنش حساسیتی به غذاهای خاص یا نوشیدنی داشته باشند، مخصوصا اگر آنها همچنین دارای تب یونجه باشند. این می تواند احساس خارش یا سوزش در زبان، دهان و گلو را ایجاد کند.
سندرم آلرژی دهان می تواند پس از خوردن میوه ها یا سبزیجات خام رخ دهد، زیرا پروتئین موجود در آنها شبیه به گرده است.
واکنش های آلرژیک باید به طور خودبه خودی برطرف شود، اما آنتی هیستامین و شستشوی دهان با آب می تواند باعث بهبودی شود. اجتناب از غذاهای محرک می تواند از وقوع آن جلوگیری کند.
اگر علائم باعث ناراحتی زیادی یا زخم شدن شود، فرد باید با پزشک مشورت کند.
افراد نیز باید از علائم آنافیلاکسی، واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند، آگاه باشند. علائم آنافیلاکسی میتواند شامل بثورات قرمز، تورم گلو، تنفس سخت، گرفتگی معده و سختی در بلعیدن باشد.
زخم برفکی
زخم برفکی دهان یک زخم کوچک است که می تواند بر روی لبها، داخل دهان یا زبان ظاهر شود. این می تواند درد یا بی حسی و گاهی احساس سوزش در اطراف نواحی نامبرده ایجاد کند.
زخم ها باید در عرض یک هفته بهتر شوند، اما استفاده از داروهای بدون نسخه و یا دهان شویه می تواند ناراحتی را کاهش دهد و بهبودی را حاصل نماید.
واکنش های دارویی
بعضی از داروها ممکن است مور مور شدن زبان را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند، به ویژه اگر دارو از دهان گرفته شود.
یک مثال استازولامید (Diamox) است که برای درمان گلوکوم، اختلالات تشنج، ادم و فلج دوره ای استفاده می شود. پاراستزی، یا احساس سوزن شدن، یک اثر جانبی شناخته شده این دارو است.
هنگامی که به افراد دارو تجویز می شود، باید همیشه با خواندن عوارض آن در جعبه دارو، یا مشورت از دکتر یا داروساز، عوارض جانبی مورد انتظار را بررسی کنند.
اگر یک مور مور شدن زبان یک عارضه شناخته شده باشد، پس از آنکه فرد از مصرف دارو جلوگیری کند، باید علائم از بین برود. اگر عوارض جانبی از بین نرود یا واکنش شدت یافت، فرد باید با پزشک یا داروساز مشورت کند.
سوختگی
سوختگی زبان با غذاهای گرم یا نوشیدنی می تواند دردناك و ناراحت کننده باشد و ممكن است باعث مور مور شدن زبان شود.
فرد می تواند ناراحتی را با شستن دهان خود با آب سرد بلافاصله پس از سوختن زبان برطرف کند. اگر زبان دچار درد یا تورم گردد، مصرف داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن، همچنین می تواند کمک کننده باشد.
سکته یا TIA
سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز قطع شده و سبب آسیب رساندن به سلول هایی می شود که می توانند عملکرد عضله  و حافظه را تحت تأثیر قرار دهند.
حمله ایسکمیک گذرا (TIA) زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز به طور موقتی متوقف گردد. این می تواند یک نشانه هشدار دهنده باشد که یک سکته ممکن است در آینده رخ دهد.
بی حسی و یا ضعف ناگهانی در صورت یا بدن علائم سکته مغزی است، به ویژه اگر فقط یک قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر زبان دچار خستگی یا احساس بی حسی و نشانه های دیگر سکته مغزی شود، می توان آن را یک هشدار جدی تلقی کرد.
آگاهی از نشانه های سکته مغزی و درمان سریع آن بسیار مهم است. راه آسان برای یادآوری علائم سکته مغزی با FAST است:
  • چهره – یک طرف از چهره
  • دست – ضعف در یک دست
  • تکلم – که ممکن است نامفهوم باشد
  • زمان حیاتی است – اگر کسی این علائم داشته باشد، با شماره اورژانس تماس بگیرید
ماتیپل اسکلروزیس
اعصاب ملتهب یا متوقف شده، علائم شایع MS هستند. این می تواند باعث تحریک، درد یا سوزش، احساس سوزن شدن به عنوان درد نوروژنیک شود.
کم خونی
زخم و زبان قرمز رنگ می تواند نشانه آنمی ناشی از کمبود ویتامین B12 باشد. نشانه های دیگر عبارتند از: خستگی، افتادگی پوست، احساس غش کردن، کاهش اشتها و کاهش وزن.
کم خونی بیماری است که بر سلولهای قرمز خون در بدن تاثیر گذاشته، باعث خستگی شدید و کاهش سطوح انرژی شود.
کم خونی باید برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت تشخیص داده شود.
میگرن
برخی از افرادی که از میگرن رنج می برند ممکن است علائم بینایی یا حسی را تجربه کنند، مانند دیدن فلاش های نور قبل یا در طی میگرن. این نوع میگرن، میگرن با اورا نامیده می شود.
این نوع میگرن همچنین می تواند باعث احساس بی حسی یا احساس سوزش در زبان، صورت و بدن شود.
هیپوگلایسمیا
یکی از علائم کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی ناگهانی، احساس سوزن شدن در زبان یا لب است.
افراد مبتلا به دیابت به ویژه در معرض خطر هستند، بنابراین باید سطح قند خون خود را بررسی کرده و در صورتی که این علائم به صورت خفیف و ناگهانی رخ داد، سریعا به دنبال درمان آن باشند.
در مراجعه به پزشک معالج
مور مور شدن زبان معمولا در عرض چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد، به خصوص اگر آسیبی مانند سوختگی ایجاد شده باشد.
در صورتی که این احساس طولانی مدت شود، به لب ها و فک رسیده و از دست دادن حی وجود داشته باشد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
اگر کسی این شرایط و دیگر علائم شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد، یک واکنش آلرژیک مداوم دارد. و یا اگر عوارض مربوط به یک عمل جراحی دندانپزشکی را داشته باشد که بیش از ۶ ماه طول می کشد، باید از پزشک خود راهنمایی خواسته یا در صورت لزوم درمان فوری دریافت کند.
مرور سریع
شايعترين علل مور مور شدن زبان معمولا به يک تجربه خاص از قبيل جراحی دندانپزشکی، واکنش آلرژيک و يا سوختگی مربوط می شود.
اگر هیچ کدام از این موارد دخیل نبود، فرد باید به فکر علائم اساسی تری باشد.
افراد باید علائم هشدار دهنده برای سکته مغزی را بشناسند، به ویژه اگر آنها یا عزیزانشان خطر افزایش سکته را داشته باشند.
9+