چرا بهداشت دهان مهم است؟
آن سوی پوسیدگی دندان: چرا بهداشت دهان مهم است؟

پادنا نیوز – اکثر ما می دانیم که بهداشت دهان و دندان ضعیف می تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بوی بد تنفس شود – اما مسواک زدن دندان ها نمی تواند از عواقب بیماری های جدی جلوگیری کند.

بیماری آلزایمر
در سال ۲۰۱۰، محققان دانشگاه نیویورک (NYU) پس از بررسی ۲۰ سال اطلاعات مربوط به انجمن، نتیجه گرفتند که بین التهاب لثه و بیماری آلزایمر ارتباطی وجود دارد.
با این حال، تعداد شرکت کنندگان در مطالعه NYU نسبتا کم بود. محققان داده های ۱۵۲ نفر از افراد مورد مطالعه در مطالعه پیری گلوستروپ را بررسی کردند که به بررسی سلامت روانشناختی، پزشکی و دهان در زنان و مردان دانمارکی می پرداخت. این مطالعه یک دوره ۲۰ ساله را سپری کرد و در سال ۱۹۸۴، زمانی که افراد بالای ۷۰ سال بودند، به پایان رسید.

در مقایسه با عملکرد شناختی در سن ۵۰ و ۷۰، تیم ,NYU دریافت که بیماری لثه در سن ۷۰ سالگی، به شدت با میزان پایین عملکرد روان شناختی مرتبط است.

اگر چه در این مطالعه عوامل بالقوه مختلف مانند چاقی، سیگار کشیدن و از دست دادن دندان که به التهاب لثه مرتبط نیستند، هنوز در رابطه قوی بین DST (سمبل تست ارقام) و التهاب لثه نیز می باشند.th

در سال ۲۰۱۳، محققان بریتانیایی از دانشگاه مرکزی لانکاشیور (UCLan) بر اساس یافته های این مطالعه، با مقایسه نمونه های مغز از ۱۰ بیمار مبتلا به آلزایمر با ۱۰ نمونه مغز از افرادی که بیماری را نداشتند، محتوای این مطالعات را به دست آوردند.
تجزیه و تحلیل نشان داد که یک باکتری – Porphyromonas gingivalis – در نمونه مغز آلزایمر وجود داشت، اما در نمونه های مغز افرادی که مبتلا به آلزایمر نبودند وجود نداشت. جالب بود که P. gingivalis معمولا با بیماری لثه مزمن مرتبط است.

این تیم در سال ۲۰۱۴ با تحقیق جدیدی روی موش ، این نتایج را دنبال کرد و نتایج آن در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد. اخبار پزشکی امروز با همکاری نویسنده دکتر سیام کینگ سینگرو در رابطه با یافته ها بحث کرد.

دکتر سینگرو می گوید که شواهد علمی کافی برای نشان دادن اینکه دو تا از هر سه بیماری باکتریایی لثه قدرت انتقال داشته و به طور مداوم در بافت مغزی یافت می شوند.

او می گوید: “این باکتری های متحرک می توانند دهان را ترک کرده و از طریق دو مسیر اصلی وارد مغز شوند.” “آنها می توانند از توانایی حرکت خود برای ورود مستقیم خود به مغز استفاده کنند. یکی از راه های انجام شده این است که اندام هایی را که مغز و ریشه دندان را به متصل می کنند، ردیابی کنند. راه دیگر ورود غیر مستقیم به مغز از طریق سیستم گردش خون است.”

دکتر Singharo می گوید: در بیمارانی که دچار خونریزی لثه هستند، باکتری هایی که باعث بیماری های لثه می شوند، هر بار که دهان خود را تمیز می کنید و حتی وقتی غذا می خورید، وارد خون می شوند.
او ادامه داد:
P. gingivalis به ویژه جالب توجه است؛ زیرا راه هایی برای ورود به گلبول های قرمز در جریان خون داشته و به جای اینکه در طحال جدا شوند، تصمیم می گیرند که در مغز در یک منطقه ای که هیچ منطقه بازرسی ایمنی وجود ندارد، لانه گزینی کنند.علاوه بر این، در افراد مسن، عروق خونی افزایش یافته و نشت می کند. ”
دکتر Singhrao نتیجه گیری می کند که P. gingivalis قرار داده شده در دهان موش ها، هنگامی که بیماری لثه ابتدا ایجاد می شود، راه خود را به مغز می یابند. علاوه بر این، فرضیه ما که با نتایج اخیر تقویت شده است نشان می دهد که مواد شیمیایی منتشر شده توسط سیستم ایمنی مغز در پاسخ به P. gingivalis وقتی “به طور ناگهانی” به مغز می رسند به نورون های مرتبط با حافظه صدمه می زند.
سرطان پانکراس
یک تیم تحقیقاتی از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، MA، اولین بار در سال ۲۰۰۷ برای اثبات ارتباط بین بیماری لثه و سرطان پانکراس تحقیقی را گزارش داد.
نوع التهاب لثه ای مرتبط با سرطان پانکراس در این مطالعه، پریودنتیت است که بر بافتی که از دندان ها حمایت می کند و می تواند باعث از دست رفتن استخوان در اطراف پای دندان ها شود، تاثیر می گذارد.

نوع دیگری از بیماری لثه – جینجیویت؛ جایی که بافت اطراف دندان ها ملتهب می شود – با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط نداشت. با این حال، جینجیویت ممکن است در صورت مداخله به پریودنتیت منجر شود. جینجیویت زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در پلاک اطراف پایه دندان ها به علت بهداشت ضعیف دندان، ایجاد می شوند.

محققان دانشگاه هاروارد بر این باورند که مردان با سابقه بیماری لثه، ۶۴ درصد خطر ابتلا به سرطان پانکراس را بیشتر دارند. بررسی های مربوط به بیماری لثه از مطالعه پیگیری های حرفه ای بهداشت، جمع آوری داده ها در سال ۱۹۸۶ اجام شد که شامل یک گروه شامل ۵۱۰۰۰ مرد بود.
بیشترین خطر ابتلا به سرطان پانکراس در گروه مردانی بود که اخیرا دندان خود را از دست داده بودند.با این حال، مطالعه قادر به پیدا کردن ارتباط بین انواع دیگر مشکلات بهداشت دهان – مانند پوسیدگی دندان – و سرطان پانکراس نبود.

محققان معتقدند ممکن است ارتباطی بین سطوح بالای ترکیبات سرطانزا موجود در دهان افراد مبتلا به بیماری لثه و خطر سرطان پانکراس وجود داشته باشد. آنها معتقدند که این ترکیبات – به نام نیتروزامینها – ممکن است با مواد شیمیایی گوارشی در روده واکنش دهند به طوری که محیطی را برای رشد سرطان پانکراس ایجاد کنند.

با این حال، یک مطالعه تیمی در سال ۲۰۱۲ قادر به اثبات آن بود که آیا باکتری پريودنتيت علت يا نتيجه سرطان لوزالمعده است – مطالعه تنها نشان می دهد که اين دو در ارتباط هستند.

Dominique Michaud معتقد است: “این یک عامل خطر ساز نیست.” “اما من حس می کنم که چیزی در حال وقوع است. این چیزی است که ما باید بهترآن را درک کنیم.”
بیماری قلبی
شاید بیشترین مطالب منتشر شده در رابطه با ارتباط بین بهداشت دهان و بیماری های قلبی باشد.
MNT در تحقیقی به دست آمده از تیم های مشترک در دانشگاه بریستول در انگلستان و کالج سلطنتی جراحان در دوبلین ایرلند گزارش داد که افرادی که دارای خونریزی لثه به واسطه بهداشت دهان و دندان ضعیف هستند خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنها می تواند افزایش یابد.

محققان دریافتند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد زیرا – در افرادی که دچار خونریزی لثه هستند – باکتری های دهان قادر به وارد شدن به جریان خون بوده و به پلاکت ها می چسبند، که پس از آن می تواند لخته شدن خون را ایجاد کند، سپس جریان خون به قلب متوقف شده و حمله قلبی رخ می دهد.

دکتر استیو Kerrigan از کالج سلطنتی جراحان گفت: “دهان احتمالا کثیف ترین مکان در بدن انسان است، او توضیح داد که تا ۷۰۰ نوع مختلف باکتری در دهان ما وجود دارد.
او همچنین اضافه کرد:
بیماری قلبی عروقی در حال حاضر بزرگترین قاتل در جهان غرب است. باکتری های دهانی مانند استرپتوکوک گوردونوی و استرپتوکوک سگوینیوس عامل عفونی هستند و اکنون ما می دانیم که عفونت های باکتریایی یک عامل خطر مستقل برای بیماری های قلبی است. ”
محققان دانشگاه بریستول در مورد چگونگی برخورد با باکتری ها با پلاکت ها با تقلید فشار داخل رگ های خونی و قلب تحقیق کردند. تیم پروفسور جنکینسون دریافتند که باکتری از پلاکت ها به عنوان مکانیسم دفاعی استفاده می کند.

با جمع کردن پلاکتها با هم، باکتری ها قادر می شوند که کاملا خود را محاصره می کنند. این زره پلاکت ها باکتری ها را از حمله سلول های ایمنی محافظت می کند و آنها را از دسترس آنتی بیوتیک ها دور می سازد.

اگر چه بعضی از انجمن هایی که در این مرکز توجه قرار گرفته اند، هنوز در حال بررسی هستند، بهداشت خوب دندان ها برای کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها مهم است.

انجمن بهداشت دهان و دندان آمریکا (ADHA) توصیه می کند که ما باید دو بار در روز و هر بار دو دقیقه مسواک بزنیم. دستورالعمل ADHA همچنین بر اهمیت استفاده روزانه نخ دندان و دهان شویه تأکید دارد. شما می توانید توصیه های کامل را در وب سایت ADHA بخوانید.

1+