پوسیدگی دندان
چگونگی بهبود کنترل پوسیدگی دندان ها در بیماران با دهان خشک
دهان خشک یک مشکل است هم برای بیماران و هم برای دندان پزشکان ،  و همچنین یک حس بسیار ناراحت کننده برای بیماران است . اما بسیار مهم تر ، ریسک پوسیدگی دندان ها که باعث خرابی دندان های سالم که در ادامه کار به دندانپزشکی خواهد کشید .
علت خشکی دهان را میتوان به علل مختلفی همچون سن یا درمان از طریق دارو و یا پرتو درمانی که میتوان گفت که تغییری نکرده است .
خوشبختانه می توان با استفاده از استراتژی یا روش هایی نسبت به حداقل رساندن اثرات خشکی دهان و در نتیجه پوسیدگی دندان ها که بسیار مفید برای بیماران  می باشد . پیدا کردن روش صحیح برای هر شرایطی که بیمار در آن قرار دارد ، می توان به اهمیت ازمایش وخطا در نشانه ها و یا اثر بیماری پرداخت ، درنتیجه به هیچ عنوان نمی توان یک راه درمانی را برای تمامی بیماری ها  سوق داد .
استفاده از  قرص های شکر مصنوعی لوزی شکل :
بسیاری از مردم با دهان خشک تمایل دارند به استفاده از این نوع قرص ها که به کم کردن حس خشکی می انجامد ، چیزی که در صورت نبود قند مصنوعی می توان ریسک پوسیدگیدندان را افزایش می دهد .
انواع مختلفی از این نوع قند ها از جمله ژلاتین گیاهی(پکتین) که بهترین در نوع خود است ، و شامل منتول که ممکن است خیلی قوی برای بافت های نرم باشد .
به هرحال مزه تعدادی از قند های مصنوعی لوزی شکل خیلی خوب است .
نوشیدن پی در پی آب :
نوشیدن آب رقیق شده اسیدی که به تمیزی دندان ها کمک می کند باعث می شود که بیماران به تعداد دفعات خود برای رفتن به دستشویی اضافه کنند ، اگرچه بسیاری از این کار خودداری می کنند .
نظر به محبوبیت و گوناگونی  ، این بسیار مهم است که ذکر شود که بطری آب شاید دارای مقادیر کافی و ایده آل فلوراید  نباشد ، در نتیجه وابسته به منبع آب می باشد . پس در نتیجه برای کودکان کمتر از ۷ سال معمولا مقادیر مناسبی از فلوراید می باشد که باید توسط برچسب چک شود .
PH  بطری آب دارای مقادیر بسیار زیادی سختی در هر کجا از مقدار ۴٫۷ تا ۶٫۵ با مقادیر زیادی آب اسیدی می شود .
در یک مقایسه ، در بیماری که با تجویز داروها و یا مجموعه پرتو افشانی، کسی که مستعد پوسیدگی و خشکی دهان است ، حتی PH  هم می تواند مهم باشد .
مسواک زدن قبل از خواب :
با دهان خشک ، بسیاری از بیماران احساس یا نیاز به شستن دندان در صبح دارند که چیزی بسیار عالی می باشد .به هرحال بحرانی ترین زمان برای شستن دندان ها فقط زمان قبل از خواب است . از زمانی که تمامی باکتری ها وذرات باقی مانده بر روی دندان ها فشار بیشتری خواهند داشت . در شب وقتی که بزاق دهان تولید می شود ، که میزان تولید بزاق دهان را هنگام صحبت کردن ونوشیدن به طور فاحشی کاهش یا قطع می کند .
استفاده از نخ دندان و کمک کننده ها برای شستن دندان :
بیشتر بیماران که دندان خود را از دست داده اند ، بنابراین بهداشت دهانی بسیار سخت است که به نتیجه برسد . نخ دندان های ابریشمی نرم که به خوبی می تواند مانند خلال دندان ها و همچنین استفاده از گاز ۲*۲ برای تمیز کردن محل ، مانند اینکه شما پشت خود را با یک حوله خشک کرده اید یا  کفش خود را برق انداخته اید . که نهایتا می توان گفت که موثر ترین روش برای تمیز کردن دندان ها در نزدیکی شکاف ها است .
استفاده ازخمیردندان با  فلوراید بسیار زیاد :
به بیماران باید توصیه شود که خمیر دندان با فلوراید بسیار زیاد هر دو برای تمیز کردن بسیار سودمند است . کد ADA برای ژل فلوراید D5986 است ، وکد برای موضعیD1208  است . و در نهایت می توان گفت که فلوراید در سینی شب می تواند باشد .
استفاده از کربوماید پراکسید :
تکنیک های دیگر برای کنترل پوسیدگی را می توان به بالا بردن PH  دهان نام برد . یک دهان با PH   عادی pH (>7) سنگ یا جرم خواهد ساخت ، اما نه پوسیدگی . یک دهان با PH اسیدی (<7) پوسیدگی خواهد داشت اما نه سنگ یا جرم .
فرایند پوسیدگی را می توان یک فرایند اسیدی نامید ، جایی که عاج دندان دچار پوسیدگی وخرابی می شود اگر PH  زیر ۶٫۸ باشد ، مینای دندان دچار پوسیدگی می شود . اگر PH  کاهش پیدا کند و به مقدار ۵٫۵ برسد ، این اختلاف در پوسیدگی اسیدی توضیح می دهد که چرا مردم با دهان خشک پوسیدگی هایی در ریشه عاج دندان  دارند . ولی در سطوح صاف پوسیدگی ها در مینای دندان زیر ۶٫۸ وبالای ۵٫۵ است .
متریال برای سفید کردن با کربو پراکسید شامل اوره با هیدروژن  پراکسید است. اوره در محصول باعث افزایش PH  به بالای ۸ در مدت ۵ دقیقه می شود ، در نتیجه روش های دیگر کنترل پوسیدگی برای بیماران با دهان خشک عبارت اند از خوابیدن با ۱۰% کربوماید پراکسید که برای مصارف عادی به عنوان امن (GRAS) توسط اداره غذا و دارو شناخته شده است .
با استفاده از آن پلاک ها را ازبین خواهد برد وحتی با افزایش PH میتوان باعث از بین بردن باکتری ها که باعث پوسیدگی دندان ها می شود .تنها اثر بد را می توان به تغییر رنگ سفید ناشی از سفید کردن دانست . بنابراین اگر بیمار دارای پوشاننده یا مخلوطی که باعث تطبیق است ، ممکن است هیچگاه منطبق نشود .به هرحالبا مقایسه ممکن است مشکل کتری نسبت به هزینه و آسیب پیوسته ناشی از پوسیدگی و جایگزینی و استقرار مجدد آن است .
برای بیماران سرطانی با دهان خشک ، بهتر است از موادی که بدون بو و مزه هستند استفاده شود . معمولا متریال سفید کردن در دندان پزشکی ها دارای بهترین جنس هستند . کد ها  برای ژل فلوراید D5986  ، و کد برای دیگر داروها D9630  است .
استفاده از آدامس جویدنی (زلیتول):
آدامس های جویدنی همچنین تحریک کننده بزاق دهان است و همچنین زمانی که مقداری از ادامس زلیتول می تواند لاستیکی شود در هر زمان کوتاهی .تعدادی از محصولات در فروشگاه ها به خوبی  استفاده کنند .
استفاده از آدامس  جویدنی چای سبز :
بیماران اثبات کرده اند که از اثرات مفید جویدن آدامس چای سبز یا مدل قرص لوزی شکل آن باعث  ایجاد بزاق می شود .تاثیر عادی جویدن ان را می توان به تحریک به ترشح بزاق دهان نامید . اما استفاده از این نوع ادامس ها را میتوان هزینه های اضافی است که به نظر می رسد که بیماران آن را ترجیح دهند . البته اگر بیماران نتوانند بجوند می توانند از قرص های چای سبز لوزی شکل استفاده کنند .
استفاده از کلرو اکسیدین :
بیماران می توانند برای سلامتی لثه وکنترل پوسیدگی استفاده کنند از ۱۰% CP متریال در هر سینی برای هر ۳ یا۴ شب می تواند لکه ها  و باکتری ها را از بین ببرد .
استفاده از محصولات تجاری :
تعدادی از محصولات تجاری می توانند به تنهایی با ۱/۳ شست وشوی دهان ، ۲/۳ آب و یک سرنگ ژل دهان خشک در بطری آب . به هر حال محصولا بدون نسخه دارای PH  پایینی هستند ، چیزی که مورد دلخواه نیست . در سوی دیگر بعضی از محصولات شامل فسفات که بسیار سودمند است که با ترکیب زیلتول و گلیسیرین وسیلیکون دی اکسید است .
تجویز دارو:
پیلوکارپین وسویملاین، هر دو کولینرژیک  اگونیست را موافقت شده است که استفاده بشود در بیماران سندروم Sjogren . آنها میتوانند کمک کنند به تحریک بزاق دهان ، اما ممکن است محدود شده باشد به بیمارانی که متحمل آسیب های زیادی درغده ترشح بزاق درپرتوافشانی در سر و گردن است .
در نهایت برای تجویز دارو بایستی تمامی فعل وانفعالات که برای تجویز دارو بسیار مهم هستند رادر نظر داشت با داروهای بیمار درحال حاضر.
راههای درمانی دیگر :
راههای معالجه دیگر در دسترس هستند . برای مثال بیماران می توانند استفاده کنند از شستشو دهنده های بدون الکل . تعدادی از محصولات موجود تجاری حاوی ۱۰% تا ۲۲% الکل است که به هرحال می تواند دهان را خشک کند . ویا می تواند مرطوب کند برای شب که یک رطوبت مناسب در هوا برای مکان های کوچک در نبرد برای اثرات فن های تهویه مطبوع یا گرما .
درنهایت بیماران میتوانند خودداری کنند ویا محدود کنند میزان استفاده از کافین و الکل . هر دو باعث ادرار زیاد ، چیزی که باعث افزایش کمبود مایعات و می تواند بد تر شود در دهان خشک .
راه معالجه شما :
پیشنهاد های مختلفی در بیماران کار شده است که برای کاهش یا از بین بردن علایم دهان خشک و نتیجه خروجی . در ادبیات نتیجه گرفته می شود که هیچ روش موثری نیست ، بنابراین باید تمامی کزینه ها  را در جهت تسکین درد بیماران انجام داد .
1+