پروتز
گزینه های پروتز ایمپلنت دندان

در حالی که ایمپلنت دارای قابلیت مکانیکی برای پیوستن به گزینه های مختلف پروتزي است، قبل از انتخاب پروتز نهایی برای بیمار، باید عوامل بسیاری را مورد توجه قرار دهیم. تصمیم گیری در میان پروتزهای موجود برای اتصال به ایمپلنت براساس برنامه ریزی درمان ميباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دندانپزشکی ایران (پادنا نیوز) یکی از اولین سوالاتی که از بيمار پرسيده ميشود این است که آیا آنها پذيراي استفاده از گزینه ایمپلنت متحرك هستند یا خیر؛ در حالی که یک پروتز ايمپلنت متحرک قابل حمل، می تواند مقرون به صرفه تر از یک گزینه ثابت باشد. البته معایبي هم وجود دارد. عيب اصلی پروتز متحرک ایمپلنت این است که استفاده ي کمتري از دندان های طبیعی ميشود در حالی که در گزینه های ثابت اينگونه نمي باشد. ایمپلنت متحرک توسط بخشی از بافت دهان حمایت می شوند، همچنین در مناطق بافتي، مشکلات مربوط به از دست دادن استخوان است. در بيماران عامل تعیین كننده انتخاب نوع ايمپلنت مساله مالي است و به همین دلیل ایمپلنت ثابت بيشتر مورد توجه بیماران قرار گرفته است.

از نقطه نظر ايمپلنت ثابت، به نظر می رسد كه در گزینه های ترکیبي اکریلیک کمتر از پیچ استفاده مي شود و به عنوان یک گزینه ي درمان، بيشتر مورد توجه بيماران قرار مي گيرد. استفاده از عنصر زیرکونیوم براي حفظ پیچ موفقيت آميز بوده است. استفاده از زیرکونیوم موجب پشتيباني پروتزها براي ایمپلنت کامل ميباشد. عنصر زیرکونیوم، به عنوان یک گزینه ی ويژه ي یک عنصر یکپارچه است که باعث کاهش و تقريبا حذف مشكلات خرده ذرات چینی و جلوگيري از نابودي دندان ها به واسطه ي پروتز می شود. حقیقت این است که بیمار بابت استفاده از پروتز با عنصر زیرکونیوم هزینه های بیشتری وتحمل می شود اما این هزینه بیشتر مزایای غیر قابل مقایسه ای دارد. یکی از مهمترین مزایای آن عدم وجود فلز در کار بوده که متعاقب آن عدم یکپارچگی پروتز است و درصد شکستگی آن را بسیار پایین می آورد و دیگری کاهش استرس پزشک به دلیل اطمینان به کیفیت بالای درمان است. در مقایسه اکریلیک با زیرکونیوم مزایای بالینی بسیاری نیز وجود دارد. پروتز با عنصر زیرکونیوم، دارای بالاترین ضريب الاستیسیته است كه هر محصول موجود در دندانپزشکی داراي تخلخل دروني و حساسیت به جذب مواد باقي مانده مي باشد. علاوه بر هزینه تعمیرات، اغلب بيماران به دليل جاي خالي دندان هايشان، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، که با پل های اکریلیک هیبرید که وجود دارد بر عملکرد دندان ها تاثیر منفی دارند.

1+