سیگار
از از دست دادن دندان ها تا سرطان و زبان لکه دار: ۷ کاری که کشیدن سیگار با دهان شما می کند
پادنا نیوز – اکثر ما احتمالا آگاه هستیم که سیگار کشیدن برای سلامتی فوق العاده مضر بوده و باعث بروز بسیاری از مشکلات به علت ایجاد انواع مختلفی از بیماری ها می شود. برآورد شده است که هر سال در انگلستان حدود ۹۶۰۰۰ نفر از بیماری های ناشی از سیگار کشیدن می میرند و در نهایت حدود نیمی از افراد با مصرف مقدار متوسط سیگار، به واسطه اعتیاد به آن از بین می روند.
با این حال، بسیاری از ما هنوز به طور کامل متوجه آسیب های شدیدی که مسبب آن کشیدن است نشده ایم ؛ موسسه بین المللی مراقبت از سلامت دهان و دندان UK، بنیاد بهداشت دهان و دندان، به بررسی هفت مشکل احتمالی در دهان که ممکن است اطلاع نداشته باشیم به دلیل استعمال سیگار است، و همچنین نحوه جلوگیری از آن با ترک سیگار، پرداخته است.
۱٫ دندان های زرد
نیکوتین و قطران موجود در تنباکو می توانند دندان هایتان را در یک زمان بسیار کوتاه زرد کنند. سیگاری های قهار اغلب شکایت می کنند که دندان هایشان بعد از سال ها مصرف سیگار، قهوه ای شده اند. اما این فقط آغاز نگرانی های شماست.
۲٫ بیماری های لثه و از دست دادن دندان
سیگار بر روی چگونگی اتصال دندان ها به لثه ها و استخوان های فک، تاثیر می گذارد، به این معنی که افراد سیگاری بیشتر از بیماری های لثه رنج می برند. سیگارشدیدا باعث می شود لثه ها بع عفونت آسیب پذیر شوند. همچنین می تواند باعث از دست رفتن استخوان در فک شود و استخوان را که دندان ها را در جای خود قرار می دهد، تخریب کند. این اتفاق باعث م شود که احتمال از دست رفتن دندان ها افزایش پیدا کند.
۳٫ رشد باکتری ها
سیگار کشیدن باعث افزایش تعداد باکتری ها یا پلاک آنها در دندان می شود که می تواند منجر به پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها گردد. پلاک ناشی از سیگار کشیدن نیز می تواند روی بافت هایی که ریشه های دندان را دربر می گیرند تأثیر گذاشته و استخوان هایی را که دندان را در جای خود محکم کرده اند، ضعیف کند.
۴٫ دندان های فلس مانند
به دلیل اینکه دندان های شما به خوبی تمیز نمی شود، پلاک دندان به مدت طولانی بر روی آن باقی می ماند ، این اتفاق باعث می شود تا دندان ها مانندماده ای به نام تارتار سخت و فلسی شوند. به احتمال زیاد سیگاری ها دچار این تارتارها می شوند که اغلب منجر به از دست رفتن لثه ها و بیماری های لثه می شود.
۵٫ سرطان دهان
هزاران مواد شیمیایی در هر نخ سیگار وجود دارد، همه ما می دانیم که سیگار باعث سرطان می شود، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه دود سیگار طریق دهان به بدن وارد می شود. سیگار کشیدن بزاق را به یک ترکیب مرگبار تبدیل می کند که به سلول های دهان آسیب زده و می تواند آنها را سرطانی کند. سیگار تقریبا مسبب دو مورد از هر سه مورد سرطان دهان است.
۶٫ نفس بودار
بوی نفس سیگاری ها “اغلب یکی از اولین مشکلات شما در هنگام سیگار کشیدن است.” دود سیگارمدتها پس از اینکه سیگار تمام شده، ذرات دود را در دهان، گلو و ریه ها از خود باقی می گذارند.
۷٫ زبان لکه دار
سیگار کشیدن اغلب باعث ایجاد یک قطعه سفید یا خاکستری می شود که در زبان، لب یا کف دهان به وجود می آید که به نام لوکوپلاکیا شناخته می شود. این امر به دلیل تحریک مکرر بافت نرم داخل دهان به علت سیگار کشیدن اتفاق می افتد.
بهترین راه برای متوقف کردن هر کدام از این مشکلات این است که از امروز سعی کنید سیگار را ترک کنید. اگر سیگاری هستید، باید سه قانون اساسی بهداشت دهان و دندان را نیز دنبال کنید.
دندان هایتان را آخر شب و یک بار در طول روز با خمیر دندان فلوراید مسواک کنید.
غذاها و نوشیدنی های شیرین را حذف کنید.
همانطور که اغلب توصیه می شود، دندانپزشک خود را به طور منظم ویزیت کنید.
اگر متوجه تغییرات در دهان خود شوید، لطفا بلافاصله با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک شما همچنین می تواند شما را در مورد ترک سیگار مشاوره دهد.
0