پوکی استخوان
تاثیر درمان پوکی استخوان بر سلامتی لثه‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد درمان پوکی استخوان می‌تواند در از بین بردن بیماری لثوی بسیار مفید واقع شود. گزارش‌های رسیده از دانشگاه دندان‌پزشکی دانشگاه Case Western Reserve نشان می‌دهد رزیدرونات داروی بیس‌فسفنات که باعث تغییر و پیشگیری از تحلیل استخوان و پوکی آن می‌شود در سلامت دهانی بسیار تأثیرگذار است.

دکتر لینا پالومو یکی از نخستین تحقیقات را در ارتباط با تأثیر گروهی از روش‌های درمانی با بیس‌فوسفنات بر روی زنانی انجام داد که دچار موارد متوسط و خفیف پوکی استخوان و بیماری‌های لثوی بودند.

او در این تحقیق، ۶۰ زن در دوران یائسگی را که به طور روزانه یا هفتگی و حداقل به مدت ۳ ماه برای بازتولید حجم استخوان، بیس‌فسفنات مصرف می‌کردند با افرادی که به خاطر این بیماری دارویی مصرف نمی‌کردند، با هم مقایسه نمودند.

زنان این تحقیق خصوصیاتی عادی و معمولی داشتند؛ سن آنها بین ۵۱ تا ۷۹ سال بود، در اسکن استخوان ران یا ستون فقرات نمره‌های T آنها ۲۲.۵ بود، نیمی از آنها وزنی حدود ۵۷ کیلو داشته و میزان مصرف الکل و قهوه تمام آنها یکسان گزارش شد، هیچ یک سیگار نمی‌کشیدند، تنباکو یا محصولات حاوی استروژن مصرف نمی‌کردند و یا بیماری‌هایی نظیر دیابت که می‌تواند خطر بیماری لثوی را افزایش دهد نداشتند.

بر روی دندان‌ها و فک این زنان آزمایش پرتو ایکس و آزمایش‌های دهانی صورت گرفت تا میزان التهاب، عمق کیسه لثوی، پس‌روی لثه‌ها، تحرک دندان‌ها و وجود جرم را بررسی و ارزیابی نماید. تحلیل یا پس‌روی لثه در هر دو گروه تفاوت چشمگیری با هم نداشت اما دکتر پالومو دریافت که در پنج پارامتر از شش پارامتر مورد نظر، گروهی که تحت درمان با ریزدرونیت بود، وضعیت لثوی سالم‌تری داشت.

در این گروه، میزان جرم دهانی که از اولین نشانه‌های بیماری لثوی محسوب می‌شود، بسیار کمتر بود. درمان با رزیدرونات به نوعی باعث بهبود وضعیت لثوی می‌شود.

با علم بر ارتباط نزدیکی که بین پوکی استخوان و بیماری لثوی وجود دارد، درمان‌های مشابه و کنترل این بیماری می‌تواند تحلیل دندان‌ها و از بین رفتن استخوان فک را به حداقل برساند.

2+