از دنداپزشکمان کدام تکنولوژیهای تازه را بخواهیم

دندانپزشکی بیش از هررشته دیگری نیازمند تکنولوژی و ابزار است و متخصصان دنیای دندان، هر روز یک تکنولوژی جدید به دنیا ارائه می دهند تا از این طریق بتوانند به نیاز های بیماران پاسخ دهند. اگر می خواهید چند تکنولوژی بزرگ را بشناسید در که در سال های اخیر تحولات قابل توجهی در دنیای دندان پزشکی به وجود آورده اند، با ما همراه شوید.

۱٫ ولسکوپ:
با استفاده از نور دهان بیمار را بررسی می کند تا در صورت وجود مشکل آن را رفع کند. این نوع تکنولوژی برای تشخیص به هنگام بیماری های دهان و دندان مفید است. با استفاده از این تکنولوژی می توان بیماری سرطان دهان را به موقع تشخیص داد.

۲٫ عکسبرداری دیجیتالی:
این نوع عکسبرداری سریعتر است و اثرات پرتوی کمتری نسبت به عکسبرداری قدیمی دارد. به محض اینکه عکس دیجیتالی دندان بیمار گرفته شد، بعد از چند ثانیه روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شود. دندان پزشک با بزرگ کردن تصویر می تواند مشکلات احتمالی را تشخیص داده و سپس توصیه ها یا درمان های مورد نیاز را ارائه دهد. عکسبرداری دیجیتالی خطر کمتری برای بیماران دارد. اثرات پرتوی این عکسبرداری ۹۰% کمتر از عکسبرداری قدیمی است.

۳٫ ارتودنسی نامرئی:
دستگاه شفاف و غیر قابل رویتی است که طرفداران زیادی را جذب کرده است. افرادی که دندانهای نامنظمی دارند و دوست دارند برای مرتب کردن آنها از درمان ارتودنسی استفاده کنند، ترجیح می دهند به جای استفاده از براکت های فلزی یا سرامیکی از این نوع نامرئی استفاده کنند. این دستگاه نامرئی را می توان هنگام غذا خوردن و یا تمیز کردن از دهان خارج کرد. دراستفاده از این درمان هیچ محدودیتی در خوردن و آشامیدن وجود ندارد. در این روش از هیچ سیمی استفاده نمی شود، بلکه قالب هایی به کار می روند که توسط تکنولوژی سه بعدی ساخته شده است. این قالب ها قابل رویت نیستند و افرادی که قبلا به خاطر ظاهر براکت ها سراغ درمان ارتودنسی نمی رفتند، امروزه به راحتی این درمان را شروع می کنند.

۴٫ استفاده از لیزر در دندان پزشکی:
ازلیزر برای کاهش درد و ناراحتی بیمار هنگام انواع درمان های مرتبط با دندان ها و لثه ها استفاده می شود. برای مثال پر کردن، کاهش حساسیت دندان ها، خلاص شدن از تومورهای دهان و همچنین سفید کردن دندان ها. استفاده از لیزر در دنیای دندان پزشکی کار متخصصان را سریعتر و آسان تر کرده است. بیماران نیز هنگام استفاده از این تکنولوژی جدید احساس درد کمتری دارند. لیزر در دنیای دندان پزشکی احتمال ورود هر گونه باکتری را به دهان هنگام درمان، کاهش می دهد. درصورتی که هنگام درمان باکتری یا میکروب وارد دهان شود، مشکلاتی را برای بیمار به وجود خواهد آورد.

۵٫ توربین دارای اوزون:
این نوع توربین یک ابزار سریع و راحت و البته بدون درد برای از بین بردن پوسیدگی دندان هاست. این ابزار دارای اوزون – گاز طبیعی و رایجی که برای کشتن باکتری و جرم به کار می رود می باشد و به همین دلیل هم تاثیر گذاری بالایی دارد. این ابزار در تشخیص زود هنگام پوسیدگی و درمان آن نقش مهمی ایفا می کند.

۶٫ دوربین داخل دهانی:
دوربین داخل دهان یکی از ابزار هایی است که دندان پزشکان از آن برای عکس برداری دقیق دهان بیمار استفاده می کنند. این دوربین به دندان پزشک این فرصت را می دهد تا تصاوریر گرفته شده را همزمان به خود بیمار نیز نشان دهد. این تکنولوژی جدید نیز امکان بررسی دقیق و کامل دهان بیمار را فراهم کرده است.

۷٫ دستگاه جدید سفید کننده زوم:
این دستگاه یک تکنولوژی جدید است که سریع ترو راحت تر دندان ها را سفید می کند. در یک جلسه ملاقات با دندان پزشک، با استفاده از این دستگاه، دندان ها مروارید رنگ می شوند.

۸٫ دی نیتروژن مونوکسید و قرص های خواب آور:
نیتروژن مونوکسید، معروف به گاز خنده، اثر آرام بخشی در بیماران دارد. استفاده از این گاز بیمار را هنگام درمان آرام می کند ولی همزمان هوشیاری هم دارد و می تواند با دندان پزشک خود صحبت کند در حالی که استفاده از قرص های خواب آور موجب به خواب رفتن بیمار می شوند. این روش معمولا برای افرادی توصیه می شود که از روند درمان ترس دارند و یا برای درمان هایی که درد زیادی دارند.

0